Kültür Taşları

Kültür taşı, doğal taşlardan çok daha hafif olması, düşük maliyeti, kolay uygulanabilmesi, kalıcı renkleri ve ısı yalıtım özelliğiyle ideal bir kaplama malzemesidir. Kültür Taşları, çok sayıdaki doku ve renk seçenekleri gibi üstün özellikleri vardır.

Kültür Taşı Nedir?

Kültür taşı, gerçek taş gibi görünecek şekilde tasarlanmış insan yapımı bir malzemedir. Ayrıca mimari taş, sahte taş veya üretilmiş taş olarak da adlandırılır. Kültür taşı genellikle çimento veya benzeri karışımların demir oksitlerle bir kalıpta birleştirilmesiyle oluşturulur ve daha sonra doğal taşı anımsatan renklerin doğal varyasyonunu elde etmek için boyanır veya renklendirilir.

Kültür Taşı ve Doğal Taş Kaplama Arasındaki Farklar

Nasıl yaratıldıklarının ötesinde, kültürlü ve doğal taş malzemeler arasında birkaç önemli fark vardır:

 • Bulunabilirlik – Doğal taş, bazı bölgelerde bulunabilirliğini sınırlayabilen topraktan çıkarılmalıdır. Kültür taşı yapay olarak oluşturulduğundan ve özelleştirilebildiğinden, farklı stiller ve görünümler her zaman mevcuttur.
 • Ağırlık – Doğal taşın ağır ağırlığı, masrafını artırır ve bazı yapılarda kullanımını imkansız değilse de zorlaştırır. Kültür taşı, doğal taştan daha hafiftir, bu da onu ne tür yapıların üzerine kurulabileceği konusunda çok yönlü hale getirir.
 • Kurulum süreci – Kültürlü taş ve ince taş kaplama, biraz duvarcılık gerektirecektir. Doğal taş, ihtiyaç duyulan yere daha iyi uyması için kesilebilir veya yontulabilir, oysa malzeme zarar göreceği için kültür taşı yapılamaz.
 • Görünüm – Doğal taşın cazibesinin bir kısmı, iki parçanın aynı görünmemesidir. Kültürlü taş parçalar değişiklik gösterse de, taşı şekillendirmek için kullanılan kalıplara bağlı olarak bazıları tasarımda bazı benzerlikler paylaşabilir. Üreticiye bağlı olarak, kültür taşının farklı renk ve stil seçeneklerinin daha geniş bir mevcudiyeti olabilir.
 • Maliyet – Kültürlü taş, gerçek taştan daha ucuz olma eğilimindedir, ancak iyi tasarlanmış parçalar gerçek taş kaplama kadar maliyetli olabilir. Kurulumun duvar masrafları yaklaşık olarak aynı olacaktır.
 • Uzun Ömür – Renk solmayacağından ve malzemenin zarar görmesi zor olduğundan, doğal taş esasen ömür boyu garantilidir. Kültürlü taş, elementlere maruz kaldığında zamanla rengi solacaktır ve kabaca on yıl sonra rötuş gerektirebilir ve hasar görmesi daha kolaydır.

Doğal Taş ve Kültür Taşı Maliyetleri

Kesin maliyetler, işin doğasına ve malzemenin kalitesine göre değişecektir. Doğal taş kaplama projelerinin maliyetinin metrekare başına 1000 ila 3500 Türk Lirası arasında değişmesini bekleyebilirsiniz. Karşılaştırıldığında, kültür taşı, yine malzemenin kalitesine bağlı olarak, genellikle metrekare başına 480 Türk Lirası ila 740 Türk Lirası arasında bir maliyete sahip olacaktır. 

Kültür Taşını Neden Düşünmelisiniz?

Bir proje için kültür taşı kullanmayı düşünürken maliyet önemli bir faktördür. Daha düşük toplam maliyeti nedeniyle, daha büyük projeler için çok daha ucuz bir seçimdir. Duvar işçiliği maliyetleri doğal taşa göre yaklaşık aynı olsa da kültür taşının daha hafif olması, taşınmasını ve yüzeylere uygulanmasını kolaylaştırır.

Kültür taşı hafif olduğu için, bir evin içinde yük taşımayan duvarlarda ve donatısız zeminlerde olduğu gibi aşırı ağırlığın sorun olacağı işlerde daha kolay kullanılabilir. Bu aynı zamanda kültür taşını şömine tasarımlarında kullanım için mükemmel bir seçim haline getirir.

Kültür taşı, üreticisinin sunduklarına bağlı olarak çok çeşitli renk ve şekillerde bulunduğundan, doğal taşa kıyasla çeşitli tasarım seçeneklerinde sunulabilir. Bu, bir proje için istediğiniz tüm doğal taş renklerini/kesimlerini bulmaya çalışmaktansa tek bir satıcıdan kültür taşı stillerini seçmeyi kolaylaştırabilir.

Gerçek taş gibi, kültür taşının da montajı için duvarcılık gerekir, bu nedenle yine de emek yoğun bir kurulum olabilir ve yetenekli bir duvar ustasının çalışmasını gerektirebilir. Düşük maliyetli ve basit kurulumlu benzer malzemeler arıyorsanız, diğer kültür taşı modelleri değerli bir yatırım olabilir.

Kültür Taşı Koruma ve Temizlik Tüyoları

Kültür taşı, daha düşük maliyeti için bir ödün olan doğal taştan daha fazla aşınmaya eğilimlidir. Bu nedenle, yatırımınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak için birkaç önemli adım atmak isteyeceksiniz.

 • Aşınmaya ve dış etkenlere karşı daha iyi koruma sağlamak için kültür taşının üzerine nefes alabilen bir sızdırmazlık maddesi uygulamayı düşünün. Bu, taş üzerinde parlak bir görünüm oluşturacağından tüm projeler için bir seçenek olmayabilir.
 • Hasar, aşınma veya solma belirtileri aramak için malzemeyi yılda bir veya iki kez inceleyin. Taşlardaki çatlak ve talaşları onarmak için elinizde tamir malzemeleri bulunmalıdır. Harçtaki boşlukları veya delikleri de derz harcı ile düzeltebilirsiniz.
 • Sert kimyasal temizleyiciler ve basınçlı yıkayıcılar kullanmaktan kaçının çünkü her ikisi de yüzey malzemesine zarar verir ve işlenmiş taşların rengini soyar. Düzgün bir şekilde temizlemek için:
  • Bir kovayı ılık suyla doldurun ve hafif bir deterjan solüsyonu oluşturmak için biraz sirke veya bulaşık deterjanı ekleyin.
  • Taşları solüsyonla ıslatılmış bir sünger veya yumuşak kıllı bir fırça ile ovun. Taşın yüzeyini çizeceğinden tel fırça kullanmayın.
  • Sabunlu kalıntı kalmamasını sağlamak için silin veya dışarıda ise kaplamayı bahçe hortumunuzdan temiz su ile durulayın.

Kültür Taşı Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Hafifliği ve düşük maliyeti nedeniyle kültür taşı, büyük dış mekan projeleri için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, elementlere maruz kaldığında zamanla solacağı için, sürekli, doğrudan güneş ışığı alan alanlara yerleştirme konusunda dikkatli olun. Bu alan gölgeli değilse, kültür taşlarınızın rengini birkaç on yıl kullandıktan sonra eski haline getirmeniz gerekebilir.

Klor ve diğer temizlik kimyasallarına maruz kalmak üretim sürecinde kullanılan kimyasalları etkileyeceğinden, kültür taşının yüzeyine zarar vereceğinden ve daha çabuk solmasına neden olacağından, kültür taşlarını havuzların yakınına yerleştirmekten de kaçınmalısınız.

Kültür Taşı Tasarım Fikirleri

Dış mekanlar için doğal bir uyum sağlayan kültür taşı tarzı, özellikle diğer doğal malzemelerle birleştiğinde öne çıkıyor.

Veranda, güneşlenme terası ve hatta mutfak ve bar gibi açık hava yaşam alanları, işlenmiş taşın sağlayabileceği rustik ve modern karışımı için mükemmel ortamlardır.

Kültür taşı, bir evin ön cephesinde bir vurgu olarak kullanılabilir ve dış cephe kaplamasının ve araba yolunun renklerini tamamlarken ekstra dokuya davetkar bir parça ekler.

İstinat duvarları, kültür taşıyla süslemek için harika yapılardır. Tasarım, basit beton veya tuğla cepheden daha canlı ve renklidir ve biraz eski dünya havası sağlar.